CZYM SA PRODKTY MAGAZYNOWE?

Produkty magazynowe tzw. SUROWCE są to produkty, które maja swój stan magazynowy. Surowcem może być np. pomidory (kg), piwo zakupione w beczkach (L) które będzie rozlewane na szklanki 0,5 bądź 0,3, jak również produkty proste np. butelkowe (cola, sprite, woda).

TWORZENIE PRODUKTU (SUROWCA)

Po zalogowaniu na stronę https://stock2.gopos.pl/ z menu, z lewej strony, wybieramy zakładkę PRODUKTY (SUROWCE), następnie PRODUKTY i opcje DODAJ PRODUKT w prawym górnym rogu ekranu.

Uzupełnianie informacji o produktach (konieczne jest uzupełnienie pól oznaczonych gwiazdka):

NAZWA - podaj unikalną nazwę surowca (wymagane),

KATEGORIA - wybierz kategorie, w której ma się znaleźć produkt (surowiec) (wymagane),

PODATEK ZAKUPU - ustal stawkę podatku VAT w jakim będzie przyjmowany surowiec do magazynu spośród czterech stawek podatkowych (domyślnie ustawione na 23%),

JEDNOSTKA MIARY - wybierz jednostkę w jakiej będzie magazynowany surowiec (np. Cola butelka 0,33l- sztuka, piwo beczka- litr, pomidory- kilogram).

SKU - numer jednostki magazynowej, unikatowy kod nadawany w celu identyfikacji surowca.

DOMYŚLNA CENA NETTO - na podstawie ceny, system może prowadzić do kalkulacji kosztów. W przypadku prowadzenia gospodarki magazynowej cena ta nie jest brana pod uwagę. Cena netto jest ceną za jednostkę miary.

POZIOM KRYTYCZNY - dzięki tej opcji możliwe jest ustawienie powiadomienia o kończących się zapasach surowca lub o całkowitym braku surowca w magazynie.

Gdy surowiec zostanie podświetlony na kolor żółty, stan będzie wskazywał stan krytyczny w magazynie.

Jeśli zostanie podświetlony na czerwono, oznacza że liczba jest mniejsza od poziomu krytycznego (poniżej zera).

DOMYŚLNA ZAWARTOŚĆ - jest to liczba, która ustala na jakim poziomie surowiec będzie wprowadzany na dokumencie dostawy. Dla przykładu - 30 jajek oznacza to, że za każdym razem automatycznie przepisywana będzie liczba 30. W miejscu gdzie wpisuje się ilość dostarczonego towaru, będzie mnożona przez zadeklarowana wartość domyślną (np. 3x30 jajek).

Poniżej w opcji INFORMACJE DODATKOWE, mamy możliwość dodać opis produktu (mogą to być alergeny), wagę bądź cenę sprzedaży.

ID BARCODE (KOD KRESKOWY PRODUKU) - opcja, dzięki której masz możliwość ręcznego dodania kodu kreskowego znajdującego się na etykiecie produktu. Druga opcja, gdy surowiec nie ma kodu kreskowego, masz możliwość wygenerowania go przyciskiem GENERUJ.

OPAKOWANIA - Opcja przypisania opakowania danemu produktowi optymalizuje i przyspiesza proces inwentaryzacji. Dzięki zintegrowanej bazie danych w prosty sposób pozwala na mierzenie zawartości netto produktu, odejmując od produktu wagę opakowania.

Po uzupełnieniu wszystkich informacji, klikamy ZAPISZ

Pojawi nam się zielony dymek w górnej części strony z informacja o dodanym produkcie. Zapisane produkty będą widniały w zakładce PRODUKTY (SUROWCE).

EDYCJA PRODUKTU

W zakładce PRODUKTY (SUROWCE) ---> PRODUKTY mamy możliwość edycji produktu. Wybieramy dany surowiec, następnie opcje EDYTUJ po prawej stronie. Możemy zmienić informacje, które wpisaliśmy błędnie, usunąć produkt jak również zamienić produkt na pakiet.

W tym celu EDYTUJ produkt iw mieście roku klikamy WIĘCEJ -> ZAMIEŃ NA PAKIET / USUŃ .

Automatycznie surowiec zostanie zmieniony na pakiet, gdzie następnie mamy możliwość stworzenia do niego receptury. Instrukcja tworzenia pakietów i receptur dostępne w poniższym artykule:

Czy udało Ci się znaleźć odpowiedź na swoje pytanie?