Przejdź do głównej zawartości
Tworzenie i edycja Produktów

GoStock. Produkt prosty. Surowiec. Produkt bazowy. Dodawanie produktów. Lista produktów. Edycja produktów.

A
Napisane przez Anna Musiał
Zaktualizowano dzisiaj

W tym artykule dowiesz się, jak dodać produkty magazynowe (produkty proste) do systemu GoStock, aby skutecznie zarządzać zapasami i monitorować stany magazynowe.


Czym są Produkty złożone?

Produkty to proste składniki (surowce) posiadające swój stan magazynowy. Produktami będą, np.: pomidory (kg) lub piwo w beczkach (l) oraz produkty jednostkowe, takie jak butelkowe napoje (np. Cola, Sprite, woda).

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat konfiguracji produktów prostych (surowców), zapoznaj się z artykułem: Tworzenie i edycja Produktów w GoStock 2.0

Dla produktów złożonych wymagana jest dokumentacja produkcji, za pomocą której możesz wpływać na wysokość stanów produktów złożonych. Bez odpowiedniej dokumentacji system nie będzie zmieniał stanów magazynowych produktów złożonych, co może prowadzić do rozbieżności. Więcej na temat prowadzenia dokumentacji produkcji znajdziesz w artykule: Produkcja w GoStock 2.0.

Tworzenie i edycja produktu złożonego

Aby skonfigurować nowy produkt złożony, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Przejdź do sekcji Produkty >Produkty złożone.

  2. Kliknij +Dodaj
    Wypełnij informacje dotyczące nowego Produktu złożonego. Pozycje oznaczone gwiazdką są wymagane do uzupełnienia.

  3. Nazwa. Podaj unikalną nazwę produktu złożonego. Zaleca się dodanie przedrostka „pz”, aby ułatwić identyfikację produktów złożonych, szczególnie w przypadku dużej liczby podobnych

  4. Kategoria: Z rozwijanej listy wybierz kategorię, w której pakiet ma się znajdować. Zalecamy stworzenie osobnej kategorii Produkty złożone.
    Aby dodać nową kategorię, wpisz nazwę i wybierz Utwórz “nazwa nowej kategorii. Więcej na temat zarządzania kategoriami znajdziesz w artykule: Tworzenie kategorii w GoStock.

  5. Zdjęcie: Aby dodać zdjęcie identyfikujące Produkt Złożony, kliknij Ustaw, wybierz zdjęcie z komputera i potwierdź klikając Otwórz.

  6. SKU: Kod magazynowy to wewnętrzny, unikatowy kod produktu złożonego, zazwyczaj wykorzystywany przy standaryzacji baz produktów. Nie jest wymagany.

  7. Jednostka miary: Jeśli Produkt złożony będzie podłączony do sprzedaży, wybierz sztuka jako jednostkę miary.

  8. Podatek zakupu: Wybierz odpowiednią stawkę podatku, która będzie automatycznie dodawana do dokumentów magazynowych.

    Podatek zakupu to podatek dotyczący zakupu, a nie sprzedaży.

  9. Cena referencyjna: Określ koszt jednostki (kg/szt/l). Określ koszt jednostki (kg/szt/l), jako wartość referencyjną do podglądu średniej ceny. Ta cena nie jest wykorzystywana do kalkulacji kosztów w systemie. Nie jest wymagany.

  10. Stan krytyczny: Określ minimalny poziom stanu magazynowego, poniżej którego system wyświetli alert na dashboardzie. Nie jest wymagany.
    Gdy stan Produkty złożonego osiągnie poziom krytyczny, zostanie podświetlony na żółto. Czerwone podświetlenie oznacza brak zapasu (stan krytyczny).

  11. Stan optymalny: Wprowadź ilość, która określa optymalny poziom zapasów. Nie jest wymagany.
    Na jej podstawie będziesz wiedzieć, kiedy należy rozpocząć produkcję i stworzyć dokument Produkcja. Jest to poziom oparty na fizycznym stanie magazynowym. Więcej na temat produkcji przeczytasz w artykule: [Produkcja…]

  12. Domyślna zawartość: Domyślna zawartość: wprowadź ręcznie wartość (np. 0,5 l, 0,75 l) lub wybierz z listy dostępnych opcji w polu „Dostępne zawartości”.
    Domyślna zawartość będzie będzie automatycznie przypisywana w dokumentach dostaw,. np. dla jajek, domyślna zawartość 30 oznacza, że za każdym razem wprowadzona ilość będzie mnożona przez wartość domyślną (np. 3 opakowania x 30 jajek).

  13. Dostępne zawartości: Aby dodać nową dostępną zawartość wpisz ilość i wybierz Utwórz “ilość’.

    Receptura
    Receptura to wykaz produktów, które są potrzebne do przygotowania produktu złożonego, wraz z określonymi ilościami każdego składnika.

  14. Ilość porcji dla receptury: Określ liczbę porcji, dla której przygotowywana jest receptura.
    Do sprzedaży zawsze podłączany jest produkt złożony w wielkości 1.
    Uzupełnij skład receptury, wybierając produkty potrzebne do jej stworzenia.

  15. Wybierz nazwę produktu z rozwijanej listy i określ ilość na podstawie liczby porcji, którą przygotowujesz.
    Koszty składników zostaną automatycznie przeliczone na podstawie użytych surowców.

    Dodatkowe informacje:

  16. Opis: Dodaj opis, aby dokładniej opisać Produkt złożony. Nie jest wymagany.
    Waga: Wprowadź wagę Produktu złożonego (opcjonalne).

  17. Cena sprzedaży: Określ cenę, po której produkt będzie sprzedawany.

  18. Identyfikator produktu (kod kreskowy/Barcode): Dodaj kod kreskowy dla Produktu złożonego, co ułatwi skanowanie i śledzenie produktów w magazynie.
    Masz możliwość ręcznego dodania kodu kreskowego znajdującego się na etykiecie produktu. Gdy produkt nie ma kodu kreskowego, masz możliwość wygenerowania go przyciskiem GENERUJ.

  19. Opakowania. Jeśli używasz aplikacji do inwentaryzacji, możesz przypisać produktowi odpowiednie opakowanie. Informacje na temat dostępnych opakowań możesz uzyskać, wysyłając zapytanie do zespołu wsparcia. Szczegółowa instrukcja dostępna jest w dokumentacji w artykule: Dodawanie opakowań produktów do magazynu.
    Opcja przypisania opakowania danemu produktowi optymalizuje i przyspiesza proces inwentaryzacji. Dzięki zintegrowanej bazie danych w prosty sposób pozwala na mierzenie zawartości netto produktu, odejmując od produktu wagę opakowania.

  20. Kliknij Zapisz zmiany, aby dodać produkt do magazynu.

Edycja i zmiana w produkcie złożonym

Jeśli chcesz zaktualizować dane produktu, możesz to zrobić w kilku prostych krokach.

Aby edytować pakiet:

  1. Otwórz zakładkę Produkty złożone, aby wyświetlić listę wszystkich dostępnych produktów złożonych.

  2. Znajdź produkt, który chcesz edytować, i kliknij na jego nazwę, aby otworzyć szczegóły.

  3. Wprowadź zmiany w odpowiednich polach

  4. Po wprowadzeniu zmian kliknij przycisk Zapisz, aby je zatwierdzić.

Dzięki tej funkcji możesz łatwo dostosować swoje Produkty złożone do aktualnych potrzeb.

Lista produktów złożonych

W zakładce Produkty złożone znajduje się lista wszystkich produktów złożonych, którą możesz filtrować. Możliwość dostosowania kolumn wyświetlanych na liście ułatwia szybki dostęp do kluczowych informacji.

Produkcja

Dla produktów złożonych konieczne jest prowadzenie dokumentacji produkcji, która pozwala na precyzyjne monitorowanie stanu gotowych produktów.

Produkcja to tworzenie zleceń produkcyjnych na poszczególne produkty, w oparciu o receptury i zarządzanie nimi. Są to dokumenty, które zawierają niezbędne informacje pozwalające w przejrzysty sposób zarządzać ilością zapasów dla magazynowanych produktów, aby utrzymywać ich odpowiednią ilość na stanie magazynowym.

Więcej o konfiguracji i zarządzaniu procesem produkcji znajdziesz w artykule Produkcja.

👉Potrzebujesz pomocy?

Sprawdź nasz dział FAQ, aby znaleźć szybkie odpowiedzi. W razie dalszych pytań skontaktuj się z naszą obsługą klienta poprzez CHAT dostępny w aplikacji.

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?