Przejdź do głównej zawartości
[V1] Konfiguracja drukarki Elzab

Podłączenie oraz konfiguracja drukarki fiskalnej na przykładzie Elzab Zeta ONLINE

GoPOS Serwis avatar
Napisane przez GoPOS Serwis
Zaktualizowano ponad tydzień temu

Spis treści:

1. Połączenie drukarki przez sieć wifi

W celu skonfigurowania drukarki Elzab Zeta ONLINE należy w pierwszej kolejności wejść w menu. Aby to zrobić naciskamy jednocześnie przycisk zasilania i MENU. Następnie przechodzimy do Ustawień -> Parametry transmisji -> Ustawienia sprzętowe -> Ustawienia sieciowe -> Moduł wewnętrzny -> Ustawienia wifi. W tym miejscu należy oznaczyć wifi - plusem, Oszczędzanie energii oznaczamy jako wyłączone, następnie zalecamy wyłączenie DHCP oraz ustawienie adresów IP, bramy oraz maski jako statycznie. Zatwierdzamy potem ustawienia, cofamy się do modułu wewnętrznego, wybieramy drugą opcje sieci wifi, wyszukujemy sieć i wpisujemy odpowiednie hasło. Następnie jeszcze raz wchodzimy z pozycji menu w Ustawienia -> Parametry transmisji -> Ustawienia usług -> Ustawienia sieciowe -> Port 1 -> Usługa -> Protokół - ma być zaznaczony. Po zatwierdzeniu, zjeżdżamy niżej i wybieramy Protokół stx, znowu niżej port TCP/IP - zalecamy zostawienie domyślnego - 1001.

Następnym krokiem będzie połączenie drukarki z aplikacją GoPOS. Dla pewności drukujemy raport modułu aby potwierdzić IP. Aby dodać urządzenie przechodzimy do ustawień, klikamy w zakładkę Drukarki -> Dodaj drukarkę. Wpisujemy nazwę drukarki, wybieramy sterownik (w tym przypadku ELZAB STX), typ połączenia LAN, wpisujemy numer IP i port drukarki (1001).

2. Połączenie drukarki przez USB

W celu skonfigurowania drukarki Elzab Zeta ONLINE należy w pierwszej kolejności w menu. Aby to zrobić naciskamy jednocześnie wcisnąć przycisk zasilania i MENU. Następnie przechodzimy w Ustawienia -> Parametry transmisji -> Ustawienia usług ->USB i w protokole wybieramy STX.

W przypadku braku komunikacji urządzeń, należy opcjonalnie zainstalować na komputerze dedykowany sterownik (usb_cdc_ser.inf) dostępny na stronie internetowej producenta.

W przypadku połączenia sieciowego USB należy wykonać konfigurację połączenia sieciowego na komputerze (opcjonalna instalacja sterownika RNDIS hccrndis_win7_8_10.inf, dostępnego na stronie producenta, ustawienie karty sieciowej) oraz ustawienia odpowiednich parametrów transmisji sieciowej USB na drukarce

Następnie podłączamy drukarkę do urządzenia, przechodzimy do zakładki Ustawienia, wybieramy Drukarki i klikamy Wyszukaj drukarki. Komputer powinien znaleźć urządzenie. Następnie dodajemy tą drukarkę, ustawiamy protokół na ELZAB STX i zapisujemy.

3. Licencja

W przypadku posiadania jednej licencji (dołączonej do drukarki) wystawianie dokumentów sprzedaży (paragonów) może odbywać się tylko na jednym interfejsie lub przy połączeniu sieciowym – z jednego stanowiska sprzedaży (adresu IP). Przed uruchomieniem połączenia należy zdecydować, który interfejs ma być odpowiedzialny za komunikację z programem sprzedaży w celu wystawiania paragonów, gdyż po pierwszym połączeniu automatycznie blokowane są pozostałe interfejsy, a w przypadku połączenia sieciowego – inne adresy IP. Blokada dotyczy tylko komunikacji związanej z wystawianiem paragonu i nie ma wpływu na inne rodzaje komunikacji. Zmiana interfejsu oraz adresu IP dedykowanego do wystawiania paragonów możliwa jest po powtórnym włączeniu drukarki. W celu uruchomienia większej ilości stanowisk sprzedaży (adresów IP) lub równocześnie wykorzystywanych interfejsów do wystawiania dokumentów sprzedaży, wymagany jest zakup odpowiedniej liczby dodatkowych licencji. Ilość licencji można rozszerzyć do 4, przy czym ilość równoczesnych połączeń sieciowych ograniczona jest do 3. Ilość dostępnych interfejsów sprzedaży drukowana jest na raporcie RAPORTY->STANU MODUŁU i jest wyświetlana w funkcji FUNKCJE SERWISOWE -> STAN MODUŁU

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?