W systemie GoPOS możesz konfigurować cenniki, zmieniać w nich ceny produktów względem punktu sprzedaży, typu rachunku, dostępności czy grupy klientów. W tym artykule wyjaśnimy Ci, jak korzystać z tych funkcjonalności.
Do czego służą cenniki?
Cenniki umożliwiają odgórne ustalanie cen dla produktów, zestawów oraz ich poszczególnych elementów przy ograniczaniu ich do konkretnych punktów sprzedaży czy grup klientów bądź zgodnie z ustaloną dostępnością. Dzięki temu rozwiązaniu szybko wprowadzisz wszystkie zmiany w cenach z jednego miejsca, bez konieczności edytowania wszystkich wariantów produktów.
Tworzenie cennika
Po zalogowaniu do aplikacji webowej z panelu po lewej stronie wybierz zakładkę “Menu”.
Kliknij “Cenniki”.
Kliknij niebieski przycisk “Dodaj” umieszczony w prawym górnym rogu.
Zostaniesz przeniesiony do okna tworzenia cennika. W tym miejscu możesz wprowadzić:
Nazwę
Dostępność - pozwala określić dostępność cennika dla poszczególnych dat, dni czy godzin. Dostępności skonfigurujesz, wybierając z po zalogowaniu do aplikacji z panelu po lewej stronie “Ustawienia”, a następnie “Dostępności”.
Potwierdź niebieskim przyciskiem “Zapisz”.
Zarządzanie utworzonymi cennikami
Następnie wróć do zakładki “Cenniki”. W tym miejscu możesz zarządzać wszystkimi utworzonymi cennikami, filtrować je, sortować oraz tworzyć segmenty. Dostępne są także 3 podzakładki:
Cenniki - lista wszystkich cenników.
Grupowa edycja - miejsce, gdzie możesz edytować ceny dla wszystkich cenników jednocześnie.
Warunki użycia - miejsce, gdzie określisz, w jakich warunkach ma być używany dany cennik.
W wierszu każdego z cenników, po wybraniu trzech kropek dostępne są opcje:
Edytuj - umożliwia edycję nazwy i dostępności.
Edytuj ceny - umożliwia edycję cen dla wybranego cennika.
Usuń - umożliwia całkowite usunięcie cennika.
Dezaktywuj - umożliwia dezaktywację cennika dla GoPOS.
Grupowa edycja
W zakładce “Grupowa edycja” zobaczysz wszystkie cenniki zestawione w tabeli. Skonfigurowane w systemie menu rozmieszczono z podziałem na następujące kolumny:
Kategoria
Produkt
Wariant
Grupa
Modyfikator
Domyślna cena - w komórkach tej kolumny gdy wybierzesz 3 kropki, możesz zdecydować, czy dana domyślna cena zostanie ustawiona do wszystkich, czy tylko do wybranych cenników.
Tabelę można porządkować alfabetycznie, używając strzałek na nazwach kolumn, a także filtrować, wybierać, które kolumny będą widoczne oraz dodawać segmenty. Gdy klikniesz na daną komórkę tabeli, zostaniesz odesłany do edycji danej kategorii, produktu czy grupy modyfikatorów - możesz wtedy je dowolnie edytować.
Akcje
Przy każdym ze skonfigurowanych cenników dostępny jest przycisk “Wykonaj akcję”, po którego kliknięciu zobaczysz opcję “Ustaw ceny”. Gdy ją wybierzesz, zostanie wyświetlone okno z wyborem 4 funkcji ustawiania ceny, które włączysz za pomocą suwaka:
Ustaw cenę domyślną - domyślnie włączona opcja, ceny zostaną ustawione na podstawie cen zamieszczonych w kolumnie “Domyślna cena”.
Ustaw cenę na podstawie cennika - po wybraniu tej opcji ceny zostaną ustawione na podstawie wybranego przez Ciebie cennika.
Ustaw cenę - po wybraniu tej opcji zostanie wyświetlone pole do wprowadzenia ceny. Będzie ona ustawiona dla wszystkich produktów w edytowanym cenniku.
Resetuj cenę - wybór tej opcji spowoduje usunięcie wcześniej wprowadzonych cen.
Warunki użycia
Aby skonfigurować warunki użycia dla danego cennika, po wybraniu zakładki “Warunki użycia” kliknij niebieski przycisk “Dodaj” w prawym, górnym rogu. Z listy w wyświetlonym oknie kliknij odpowiedni cennik, a następnie niebieski przycisk “Wybierz”.
Tutaj dla danego cennika możesz skonfigurować:
Typ - w tym miejscu wybierz opcje, dla której chcesz skonfigurować dany cennik.
Typ rachunku
Grupa klientów
Punkt sprzedaży
Operator - w tym miejscu określ warunek, w jakim przypadku dany cennik ma działać.
Równy
Nierówny
Wartość - w zależności od tego, co wybrałeś w polu “Typ”, możesz wybrać następujące wartości:
Dla lepszego wyjaśnienia tych funkcji, warto podać przykład:
Jeśli w polu “Typ” wybierzemy “Typ rachunku”, w polu “Operator” - “Równy”, a w polu “Wartość” - “Na miejscu” - cennik będzie działać tylko dla rachunków na miejscu. Jeśli jednak w tej samej konfiguracji zmienimy operator na “Nierówny” - cennik zadziała dla wszystkich typów rachunku, oprócz “na miejscu”.
Edytuj ceny
Po wybraniu opcji “Edytuj ceny” przy danym cenniku, zobaczysz kolumnę z cenami oraz opcje zarządzania cennikiem podobne, jak w przypadku grupowej edycji, lecz jedynie dla wybranego cennika.
Gdy klikniesz “Wykonaj akcję”, zostaną wyświetlone te same opcje, co w przypadku grupowej edycji. Inaczej wygląda jedynie funkcja “Ustaw cenę na podstawie cennika” - do wyboru dostępny jest tylko cennik, który aktualnie edytujesz.
Zmiana ceny dla konkretnego produktu
Zarówno przy grupowej edycji, jak i edycji konkretnego cennika, możesz zmienić cenę tylko dla konkretnego produktu. Wystarczy, że klikniesz na komórkę ceny dla danego produktu i wprowadzisz cenę.
Cenniki w aplikacji sprzedażowej
Każda zmiana wprowadzona do danego cennika automatycznie pojawi się w aplikacji sprzedażowej dla odpowiedniego punktu sprzedaży.
Poniżej zobaczysz w aplikacji sprzedażowej wcześniej zmienioną cenę czarnej herbaty z 8 zł na 6 zł.
Ustalanie cen dla GoOrder
Jeśli chcesz oferować inne ceny produktów w sklepie online, możesz w tym celu utworzyć osobny cennik. Kiedy go skonfigurujesz, musisz następnie wybrać go w ustawieniach GoOrder.
Z panelu po lewej stronie wybierz “Aplikacje”, a następnie “Pokaż więcej”.
Przy GoOrder kliknij trzy kropki, a następnie “Edytuj”.
W polu “Cennik” wybierz wcześniej utworzony cennik.
Kliknij “Zapisz”.
💡 Wskazówka
Wciąż potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami! Napisz do nas poprzez czat.